All school governing bodies have three core functions:

a) ensuring clarity of vision, ethos and strategic direction of the school

b) holding the Headteacher to account for the educational performance of the school and its pupils, and the performance management of staff

c) overseeing the financial performance of the school and making sure its money is well spent.

At St Augustine’s we also take seriously our role in preserving and developing the Catholic character of our school.

We are blessed to have an active and engaged governing body with a wide range of skills and experiences to aid them in effectively fulfilling their role.

yvonne

 

Yvonne Salter Wright

Chair

 

Foundation Governor appointed by the Archdiocese of Birmingham

Roles: Chair of the Full Governing Body and Pay Committee, Child Protection

Serving on the Pay, Resources and Standards Committee

date of appointment: 8 Oct 2019

term ends: 7 Oct 2023 

 

Click here for further information about  Mrs Salter Wright2

 
   

Kari 

 

Kari Gordon

Vice Chair

 

Foundation Governor appointed by the Archdiocese of Birmingham

Roles: Vice Chair of the Full Governing Body, RE, Curriculum

Serving on the Standards Committee

date of appointment: 14 Dec 2019

term ends: 13 Dec 2023

 
Click here for further information about Mrs Gordon  
   
 Susan  

Susan Berti

 

Foundation Governor appointed by the Archdiocese of Birmingham

Roles: Chair of Standards Committee

Serving on the Pay and Standards Committee

date of appointment: 11 Feb 2016

term ends: 10 Feb 2020

 

Click here for further information about  Mrs Berti

 
   

felicity

 

Felicity Chapman

 

Foundation Governor appointed by the Archdiocese of Birmingham

Roles: Literacy

Serving on the Standards Committee

date of appointment: 9 Nov 2016

term ends: 8 Nov 2020

 
Click here for further information about  Mrs Chapman  
   
 Sylvia  

Sylvia Clifford

 

Foundation Governor appointed by the Archdiocese of Birmingham

Roles: Early Years Foundation Stage

Serving on the Pay and Standards Committee

date of appointment: 16 Nov 2018

term ends: 15 Nov 2022

 

Click here for further information about  Mrs Clifford

 
   

Mrs Hill

 

Jennifer Hill

 

Foundation Governor appointed by the Archdiocese of Birmingham

Roles: SEND, Pupil Premium

Serving on the Standards Committee

date of appointment: 17 Dec 2015

term ends: 15 Dec 2019

 
Click here for further information about  Mrs Hill
 
   
Latuszynski  
Krzysztof Latuszynski  

Parent Governor appointed as an elected parent

 

date of appointment: 18 March 2019

term ends: 17 March 2023

 
Click here for further information about  Dr Latuszynski
 
   
   
Kate Owen  

Parent Governor appointed as an elected parent

 

 

date of appointment: 9 Dec 2019

term ends: 8 Dec 2023

 
Click here for further information about  Mrs Owen  
   

Richard

 

Richard Staveley

 

Local Authority Governor appointed as an elected parent

Roles: Patch Representative, PE & Sport, Health & Safety

Serving on the Resources Committee

date of appointment: 22 Nov 2019

term ends: 4 Feb 2024

 
Click here for further information about Mr Staveley  
   
Michael  
Michael Swinburne  

Foundation Governor appointed by the Archdiocese of Birmingham

Roles: Chair of Resources Committee, Maths

Serving on the Pay and Resources Committee

date of appointment: 23 Sep 2018

term ends: 22 Sept 2022

 

Click here for further information about  Mr Swinburne  
   
Travers1  
Gary Travers  

Parent Governor appointed as an elected parent

Roles: Training Link, Marketing & Community Engagement

Serving on the Resources Committee

date of appointment: 9 Dec 2019

term ends: 8 Dec 2023

 
Click here for further information about Mr Travers  
   
watkins1   
Nicholas Watkins  

Community Governor

 

Serving on the Resources Committee

date of appointment: 9 Dec 2019

term ends: 8 Dec 2023

 
   
   
DSC 0160 copy  
Emma Widnall  

Parent Governor appointed as an elected parent

Roles: ICT, Online Safety

Serving on the Resources Committee

date of appointment: 5 Dec 2019

term ends: 4 Dec 2023

 

Click here for further information about  Mrs Widnall 

 
   
 lesley  

Lesley Ritchie

 

Headteacher

Serving on the Pay, Resources and Standards Committee

 

   

helen

 

Helen Scott

 

Staff Governor

Serving on the Standards Committee

date of appointment: 6 Nov 2016

term ends: 5 Oct 2020

 
   

Eleanor Flower

Clerk

 

 governor

All documentation from governors’ meetings can be made available to those who request it. Where further information is required, please contact the school office.

SARCPS Governing Body Newsletter Dec 2018

Governor Attendance 2017 18

Governor Message July 17   Governor Message Dec 2016  

FGB attendance 2016 17  Pay Committee attendance 2016 17  Resources Committee attendance 2016 17  Standards Committee attendance 2016 17